THEATRE + MUSIC + ART Festival

Gabriola Island

August 16-19, 2018

Thursday – August 16

Theatre – ticketed

Inside/Out: A Prison Memoir 7:00 pm - 8:20 pm

Other Events

Friday – August 17

Garden Mainstage – free until 6pm!

The Ken Capon Memorial Marching Band 10:00 am - 10:30 am
William Good and Family: Snuneymuxw Acknowledgment and Welcome 10:30 am - 11:00 am
Motion Commotion: Children’s Magic Show 11:00 am - 11:45 am
GG and the Ice Machine 12:00 pm - 12:45 pm
Willie Thrasher and Linda Saddleback 1:00 pm - 1:45 pm
Kate Romain 2:00 pm - 2:45 pm
The Blooming 3:00 pm - 3:45 pm
Blue Moon 4:00 pm - 4:45 pm
Patrick Olmsted 5:00 pm - 5:45 pm
Kendall Patrick 6:00 pm - 7:00 pm
Old Soul Rebel 7:20 pm - 8:20 pm
The Wheelgrinders 8:40 pm - 9:40 pm
Paul Gellman 10:00 pm - 11:00 pm

Other Events

Family Yoga - Claire MacDonald 12:30 pm - 1:30 pm Family Zone

Improv Workshop - Myriam Verzat 1:30 pm - 2:30 pm Family Zone

Drama Camp Show - Gabriola Recreation Society 2:30 pm - 3:00 pm Family Zone

Goat Barn – free until 6pm

Cathy Stoyko 5:00 pm - 6:00 pm
Group Aksak 5:30 pm - 6:30 pm
Mad For Joy 6:50 pm - 7:50 pm
Illvis Freshly 8:10 pm - 9:10 pm
Katie Rey 9:30 pm - 10:30 pm
Wonderfunc 10:40 pm - 11:45 pm

Theatre – ticketed

The Birdmann: Finale 3:00 pm - 4:00 pm
Plush Red Chair 6:30 pm - 8:00 pm

Saturday – August 18

Garden Mainstage – free until 6pm!

Nia Dance - with Ms. Melissa 10:00 am - 12:00 pm
The Kerplunks 11:00 am - 11:30 am
Dreamyth 12:00 pm - 12:45 pm
Allannah Dow 1:00 pm - 1:45 pm
The Gabriola Brass 2:00 pm - 2:45 pm
Michael Averill 3:00 pm - 3:45 pm
Tongue & Groove 4:00 pm - 4:45 pm
Daniel Peterson with Andreas Kahre 5:00 pm - 5:45 pm
fine 6:00 pm - 7:00 pm
Milk Crate Bandits 7:20 pm - 8:20 pm
The STACKS 8:40 pm - 9:30 pm
Zimbamoto 9:45 pm - 10:40 pm
Top Men 11:00 pm - 11:59 pm

Other Events

Lion's Pancake Breakfast 9:00 am - 11:00 am Food Area

Storytelling - Dave Spiritwolf Bodaly 1:00 pm - 2:00 pm Yurt

Performatry Workshop - Hilary Peach 2:00 pm - 3:00 pm Yurt

So Am I: Body Talk and Self-Image Workshop - Crystal Precious 4:00 pm - 5:00 pm Yurt

Storytelling with Miss Plume Bloom 6:00 pm - 6:30 pm Yurt

Goat Barn – free until 6pm

TerraZetto 1:30 pm - 2:15 pm
DAGR//AP 3:30 pm - 4:15 pm
Roberts Hall 5:30 pm - 6:30 pm
Slim Sandy and the Hillbilly Boppers 6:50 pm - 7:50 pm
DJ Washed Up 8:10 pm - 8:55 pm
Quarterback 9:15 pm - 10:05 pm
Crystal Precious 10:20 pm - 10:50 pm
Firewood Poetry 11:00 pm - 11:45 pm

Theatre – ticketed

Shield Maiden 3:00 pm - 3:45 pm
Fish Saw 6:30 pm - 7:20 pm

Sunday – August 19

Garden Mainstage – free daytime music!

Sol Jam Kirtan 10:00 am - 12:00 pm
Dave Teichroeb 12:00 pm - 12:45 pm
Beggar's Drum 2:00 pm - 2:45 pm
Amelia 3:00 pm - 3:45 pm
Gabriola Songs 4:00 pm - 5:00 pm

Other Events

Lion's Pancake Breakfast 9:00 am - 11:00 am Food Area

Dave O Rama 12:00 pm - 1:00 pm Family Zone

Electric Bike Round Up and Circumnavigation 12:00 pm - 2:00 pm Family Zone

Bboy and Popping - Eden Pothier 1:00 pm - 1:10 pm Family Zone

Storytelling - Dave Spiritwolf Bodaly 1:10 pm - 2:10 pm Family Zone

Juggling Workshop 2:00 pm - 3:00 pm Family Zone

Goat Barn – free daytime music!

Contradance Gabriola 1:00 pm - 2:15 pm
Flute Cocktail 2:30 pm - 3:15 pm

Theatre – ticketed

Birdhouse 11:00 am - 11:50 am
Just An Ordinary Lawyer 3:00 pm - 4:20 pm
Dirty Windshields: Grant Lawrence and Friends 6:30 pm - 8:00 pm